Niskie ciśnienie krwi
Często mówi się o nadciśnieniu tętniczym krwi – znacznie rzadziej o ciśnieniu zbyt niskim. Taki stan nazywa się hipotonią i występuje on najczęściej u kobiet oraz dorastających dziewcząt .
O niedociśnieniu możemy mówić w sytuacji, kiedy spada ono poniżej wartości 100/60 mmHg. Chociaż nie jest ono aż tak groźne jak nadciśnienie, to jednak nie powinno się go lekceważyć . Może prowadzić do senności, osłabienia, a nawet utraty przytomności. Częstym objawem są także przewlekłe bóle głowy, zimne dłonie i stopy, szumy uszne czy problemy z koncentracją .
Przyczyną hipotonii mogą być choroby, takie jak: anemia, padaczka, niedoczynność nadnerczy czy cukrzyca. Bywa ona także następstwem stresu, rozległych oparzeń, długotrwałego odwodnienia lub krwotoku . Niedociśnienie może być jednak także samoistne i przechodzić z pokolenia na pokolenie, w szczególności na osoby szczupłe oraz wysokie.
Przy hipotonii nabytej może być konieczne leczenie farmakologiczne . Jeśli jednak mamy niskie ciśnienie od urodzenia, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, regularne nawadnianie organizmu, unikanie długiego stania na słońcu oraz gwałtownych zmian pozycji. Doraźnie w podwyższeniu ciśnienia może nam pomóc także mocna kawa lub herbata .
0 Comments