Czym jest szok termiczny ?
Upały dają się we znaki! Często, aby się schłodzić, szukamy różnych sposobów – najczęściej wybieramy jednak szybką kąpiel w zimnym zbiorniku wodnym.
Natychmiastowy kontakt z zimną wodą może spowodować obkurczenie się naczyń krwionośnych i wypchnięcie dużej ilości wcześniej zgromadzonej w rozszerzonych naczyniach krwi do serca. Nasz mięsień sercowy pracuje jak pompa i nie jest on w stanie poradzić sobie z nagłym pompowaniem tak dużych ilości krwi.
Przyczynia się to do zaburzeń krążenia oraz oddychania. Mamy wtedy do czynienia z hiperwentylacją, czyli zbyt szybkimi, niekontrolowanymi, głębokimi oddechami. Skutkuje to nadmiernym usunięciem dwutlenku węgla z organizmu, który jak wiemy, jest produktem przemiany materii.
Szok termiczny z kolei to reakcja organizmu na gwałtowną zmianę temperatury. Jest groźny dla zdrowia i życia. Jego objawy najczęściej pojawiają się po skoku do zimnej wody, choć wywołać go może również opalanie, przebywanie w saunie, alkohol, jak również intensywny wysiłek fizyczny.
Aby uniknąć szoku termicznego przed wejściem do zimnej wody, należy chwilę pospacerować po brzegu, chłodząc kostki, tym samym przyzwyczajając ciało do kontaktu z zimnem. Warto również powoli zwilżać twarz, ramiona, kark oraz okolice serca. Dopiero po kilku minutach takich zabiegów należy przystąpić do kąpieli.
0 Comments