Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi

Szpital Powiatowy w Złotoryi świadczy profesjonalne usługi medyczne na rzecz mieszkańców powiatu złotoryjskiego i okolic.
Naszych Pacjentów leczymy kompleksowo i wielospecjalistycznie.

Dobry posiłek w szpitalu

Szpital Powiatowy w Złotoryi od 1 grudnia 2023r. dołącza do grona placówek medycznych realizujących pilotażowy program „Dobry posiłek w szpitalu” Ministerstwa Zdrowia. Wdrożenie odpowiedniego modelu żywienia, zgodnego z zasadami zbilansowanej diety oraz możliwość uzyskania fachowych porad żywieniowych przez pacjentów to główne założenia projektu.

„Dobry posiłek w szpitalu”to program Ministerstwa Zdrowia, który rozpocznie się 1 grudnia 2023r. w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. W ramach projektu pacjenci będą otrzymywać posiłki według zbilansowanej diety. O rodzaju stosowanej diety i czasie jej trwania będzie decydował lekarz. Opracowaniem jadłospisu natomiast, zapewniającego urozmaicenie potraw i zawartości składników odżywczych, zajmie się profesjonalny dietetyk. Oprócz smacznej i zdrowej diety pacjenci będą mogli otrzymywać także spersonalizowane porady dietetyczne i zalecenia w zakresie żywienia do stosowania już po zakończeniu hospitalizacji.

Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjentów

Codzienne informacje na temat jadłospisu wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika, sposobie jego obróbki czy obecności alergenów, publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Złotoryi w zakładce „Dobry posiłek w szpitalu”. Na stronie umieszczane będą także zdjęcia posiłków z danego dnia, które potwierdzać będą wysoką jakość pożywienia oferowanego pacjentom w naszej placówce.

Widok na Karkonosze


-Wprost z dachu szpitala.
-Jaka dziś pogoda? Sprawdź na kamerze z dachu naszego Szpitala, gdzie zainstalowana została kamera online.

Sytuacje NAGŁE

Izba przyjęć pracuje w dwóch trybach - nagłym oraz planowym.
Pacjenci są obsługiwani całodobowo.

Telefon kontaktowy: +48 768 779 635

Izba przyjęć posiada oddzielne wejście bezpośrednio z ulicy.

Czym są sytuacje nagłe?

Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym).

Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.

Internetowe Konto Pacjenta

Zachęcamy do używania aplikacji Internetowe Konta Pacjenta (IKP) udostępnionego przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Program pozwala na szybki odbiór e-recept, e-skierowań oraz umożliwia dostęp do dokumentów medycznych i wniosków.
https://pacjent.gov.pl/

Plany żywieniowe NFZ

Sprawdź spersonalizowane plany żywieniowe, które pomogą Ci utrzymać zdrowy tryb życia. Plany żywieniowe są uzupełnieniem leczenia szpitalnego, pomogą dostosować posiłki do Twoich indywidualnych potrzeb. Usługa jest bezpłatna i realizowana przez NFZ.
https://diety.nfz.gov.pl/

Rzecznik Praw Pacjenta

ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa
NIP 5252226025
Regon 017445217
Telefon: 800 190 590 (dni robocze od 8:00 do 18:00)
https://www.gov.pl/web/rpp
Cover for Szpital Powiatowy w Złotoryi
2,142
Szpital Powiatowy w Złotoryi

Szpital Powiatowy w Złotoryi

Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi

💥 Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Centralna Rejestracja – to nowe inicjatywy naszego szpitala, które są odpowiedzią na rosnące potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu złotoryjskiego i okolic. 💙 Z tej okazji, dzisiaj, 1 grudnia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Łukasza Sendeckiego, Posła na Sejm RP Iwony Krawczyk, Posła na Sejm RP Piotra Borysa, Posła na Sejm RP Arkadiusza Sikory, Radnej Sejmiku Dolnośląskiego Jadwigi Szeląg, Starosty Złotoryjskiego Wiesława Świerczyńskiego, Prezesem Szpitala Powiatowego w Złotoryi Macieja Leszkowicza oraz członków Zarządu Powiatu Złotoryjskiego i innych zaproszonych gości. 🔹 Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży o II stopniu referencyjności w naszym szpitalu to wyjątkowe miejsce, w którym m.in. psychologowie, psychoterapeuci czy pedagodzy mogą rozpocząć pracę z dziećmi z regionu złotoryjskiego już na samym początku pojawienia się trudności w sferze emocjonalnej. Złotoryjskie CZP świadczy diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, prowadzi psychoterapię, farmakologię i rehabilitację dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 21 lat. Od 4 grudnia CZP rozpocznie program wdrożeniowy, a od stycznia 2024 roku pełną działalność. 🔹 Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej realizuje świadczenia z zakresu leczenia urazów oraz schorzeń ortopedycznych. W ramach działalności pododdziału prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne u pacjentów przyjmowanych w trybie planowym. Dzięki wyposażeniu bloku operacyjnego w specjalistyczne narzędzia oraz nowoczesne urządzenia, jak np. artroskop czy ramię C wykonywane są zabiegi i operacje narządów ruchu. Oficjalne uruchomienie pododdział nastąpi 15 grudnia, jednak świadczenia są już realizowane. 🔹 Uruchomiono także Centralną Rejestrację, dzięki której w jednym miejscu możliwe jest umówienie się na wizytę do wszystkich poradni funkcjonujących w naszym szpitalu. Wdrożono system teleinformatyczny, dzięki któremu m.in. pacjenci otrzymują powiadomienia SMS o nadchodzącej wizycie i proszeni są o potwierdzenie lub odwołanie umówionej konsultacji. Już niedługo opowiemy więcej o naszych nowych inicjatywach, a w przyszłym tygodniu opublikujemy relację video z dzisiejszego wydarzenia. 🎬 Wszystkie nasze działania prowadzone są w zgodzie z misją szpitala – w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i komfort Was – naszych Pacjentów. 💙#SzpitalZlotoryja #powiatzlotoryjski #centrumzdrowiapsychicznegodladzieciimlodziezy #pododdzialchirurgiiurazowoortopedycznej #centralnarejestracja #zdrowie #pacjenci ... Zobacz więcejZwiń post
View on Facebook
Czas na ważne wiadomości z ostatniej chwili! 💥📢 Z przyjemnością informujemy, że od nowego roku zespół Oddziału Ginekologiczno-Położniczego powiększy się o dwóch, cenionych specjalistów ginekologii i położnictwa. Do kadry oddziału dołączają: 𝐥𝐞𝐤. 𝐇𝐞𝐥𝐞𝐧𝐚 𝐒𝐳𝐰𝐚𝐣-𝐌𝐨𝐫𝐞𝐧𝐨 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐝𝐫 𝐧. 𝐦𝐞𝐝. 𝐌𝐚𝐬𝐮𝐝𝐮𝐫 𝐑𝐚𝐡𝐦𝐚𝐧! 👩‍⚕👨‍⚕Lekarze na co dzień będą pracować w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym – dzięki czemu zwiększona zostanie dostępność różnych zabiegów ginekologicznych. Specjaliści będą również przyjmować w Poradni Ginekologiczno-Położniczej, realizując wizyty ginekologiczne oraz prowadząc pacjentki w ciąży. 🤰Poradnia oferować będzie dodatkowe terminy wizyt i skrócony zostanie czas oczekiwania. Umocnienie kadry Oddziału Ginekologiczno-Położniczego to kolejny krok w kierunku jeszcze lepszej opieki zdrowotnej dla naszych Pacjentek. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzacie. Wszystkie nasze działania prowadzimy z myślą o Was – naszych Pacjentkach. 💙#szpitalzłotoryja #PowiatZłotoryjski #nowilekarze #ginekologia #położnictwo ... Zobacz więcejZwiń post
View on Facebook
Szpital Powiatowy w Złotoryi „Szpitalem Roku” w plebiscycie Hipokrates Gazeta Wrocławska! 💪🏆 Dzisiaj we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala, podczas której Prezes Zarządu naszego Szpitala Maciej Leszkowicz odebrał tę wyjątkową statuetkę. Dziękujemy Wam – naszym Pacjentom i Mieszkańcom Powiat Złotoryjski - za wszystkie głosy! 💙 Cieszymy się, że dostrzegacie rozwój naszego szpitala. To daje nam siłę do dalszego działania, dziękujemy! 😊Na zdjęciu Prezes Szpitala Maciej Leszkowicz z Ordynatorem Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego doktorem Adamem Tarapatą. #szpitalzłotoryja #złotoryja #szpital #hipokrates #GazetaWrocławska ... Zobacz więcejZwiń post
View on Facebook
Jesienią i zimą jesteśmy narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych. Zatkany nos, katar 🤧 czy bóle głowy 🤕 - to nie muszą być objawy zwykłego przeziębienia, a zapalenia zatok! To nieleczone schorzenie może mieć poważne konsekwencje z długotrwałymi zaburzeniami węchu włącznie.Do zakażenia dochodzi najczęściej bezpośrednio przez błonę śluzową jamy nosowej 👃🏻. Zapalenie zatok, może pojawić się w wyniku zwykłego przeziębienia, grypy czy alergii. Suche powietrze, polipy lub wady, takie jak skrzywienie przegrody nosowej, również sprzyjają rozwojowi zapalenia.👉🏻 Leczenie zatok wymaga zmniejszenia obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych, co pozwoli pozbyć się wydzieliny i zapewni lepszą wentylację. Stosować można paracetamol, leki przeciwzapalne i obkurczające, inhalacje czy płukanie nosa fizjologicznym roztworem soli.🔴 W przypadku przewlekłych objawów należy zwrócić się do lekarza laryngologa, który przeprowadzi szczegółową diagnozę i wskaże właściwą ścieżkę leczenia 🩺.#SzpitalZlotoryja #powiatzlotoryjski #zdrowie #zapaleniezatok #sezonnainfekcje ... Zobacz więcejZwiń post
View on Facebook
Krew określić można mianem zwierciadła naszego organizmu. 💉 Z kolei morfologia krwi to jedno z najważniejszych badań, które stanowić powinno nasz regularny obowiązek. Morfologia krwi ocenia jej skład i określa m.in. liczbę czerwonych i białych krwinek, hematokryt oraz stężenie hemoglobiny. Morfologia krwi obwodowej może być podstawą do dalszej diagnostyki w kierunku raka. Często pomaga z dużą precyzją określić dalszy kierunek badań. Badanie może również ukazać nieprawidłowości występujące przy chorobach nowotworowych układu krwiotwórczego, takich jak białaczka. Wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń zwiększa szanse na wyleczenie. Pamiętajmy o tym obowiązkowym badaniu co najmniej raz w roku. ☝️Zapraszamy do naszego laboratorium! 🔬🧫#SzpitalZlotoryja #powiatzlotoryjski #zdrowie #laboratorium #morfologia ... Zobacz więcejZwiń post
View on Facebook
piątek, 01 grudnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Alergeny są czynnikami znajdującymi się w środowisku, które są zdolne do wywołania odpowiedzi immunologicznej w organizmie i do wyzwolenia reakcji alergicznej lub nietolerancji pokarmowej. Alergen...

piątek, 25 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Hipertermia to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała 🌡, który jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu.

Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność n...

piątek, 18 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Na wystąpienie oparzeń słonecznych ⛱ najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją. Mogą one jednak pojawić się u każdego, dlatego najlepiej się przed nimi chronić, stosując kosmetyki z filt...

środa, 16 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Upały dają się we znaki!☀ Często, aby się schłodzić, szukamy różnych sposobów – najczęściej wybieramy jednak szybką kąpiel w zimnym zbiorniku wodnym. 🏊‍♂️

Natychmiastowy kontakt z zimną wodą m...

środa, 09 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Co roku w naszym kraju na zawał serca umiera aż 15 tys. osób! 💔 To bardzo przykra statystyka. Zawał jest to inaczej niedokrwienie części serca, które powstaje wskutek zwężenia lub zamknięcia ...

piątek, 04 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Lato sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dla niektórych jednak taka forma obcowania z przyrodą bywa niebezpieczna. Szczególnie, gdy jesteśmy uczuleni na różnego rodzaju jad...

środa, 02 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

W letnie dni klimatyzacja w samochodzie czy w pomieszczeniach może okazać się niezbędna. 🥵 Ważne jest jednak, aby umiejętnie z niej korzystać, aby się nie rozchorować. Przeziębienie, gorączka, ...

wtorek, 01 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która jest wynikiem przyspieszonego procesu produkcji skóry. ✋ Zazwyczaj komórki rosną głęboko w skórze i powoli pojawiają się na jej powierz...

wtorek, 01 sierpnia, 2023 Szpital Złotoryja Aktualności

Prosimy o wsparcie i apelujemy o oddawanie krwi! Pilnie potrzebna jest krew dla Anny Brzozowskiej – córki naszej Koleżanki, Pielęgniarki Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego złotoryjskiego szpitala...

Szybkie pytania

Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Pacjentów publikujemy najistotniejsze odpowiedzi na często zadawane pytania.

W jaki sposób mogę się zarejestrować na zabieg planowy lub do poradni specjalistycznej?

Jeśli masz aktualne e-skierowanie na oddział szpitalny, do poradni specjalistycznej lub pracowni pierwszym krokiem jest przesłanie danych skierowania za pośrednictwem naszego systemu rejestracji podając kod skierowania, numer PESEL oraz krótki opis lub informację jaki termin Państwu pasuje lub nie.

Kiedy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala?

W stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie w izbach przyjęć (IP) i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach). W sytuacji zagrażającej życiu pomoc w niezbędnym zakresie może być udzielona także przez podmiot, który nie ma umowy z NFZ.


Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.**
Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.


Pamiętajmy! Po karetkę pogotowia ratunkowego dzwonimy tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego pogorszenia stanu zdrowia! W innym przypadku korzystamy z pomocy swojego lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) lub z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jestem osobą bezrobotną. Czy mogę uzyskać świadczenia w ramach NFZ?

Jeśli jesteś osobą zarejestrowaną jako osoba bezrobotna - masz prawo do świadczeń w ramach kontraktu naszego szpitala z NFZ.

Co to jest RODO?

RODO to powszechnie stosowany skrót Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

RODO jest więc aktem prawa Unii Europejskiej, którego przepisy wiążą wszystkich, którzy przetwarzają dane osobowe w związku z prowadzoną działalnością. RODO obowiązuje zatem również placówki medyczne, które przetwarzają m.in. dane osobowe pacjentów w związku z realizacją oferowanych świadczeń zdrowotnych.

Czy musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z rezerwacją wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty?

Nie. W takim przypadku przetwarzanie danych osobowych następuje w celach zdrowotnych, do czego w świetle przepisów RODO (przepis art. 9 ust. 2 lit. h RODO) nie jest wymagane uzyskanie uprzedniej zgody pacjenta.

Kto może mieć dostęp do mojej dokumentacji medycznej?

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej przysługuje Tobie (jeśli jesteś niepełnoletni – Twojemu przedstawicielowi ustawowemu) oraz osobom przez Ciebie upoważnionym.

Jednocześnie, możliwość przetwarzania danych zgromadzonych w postaci dokumentacji medycznej przysługuje osobom wykonującym zawód medyczny (np. lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta) oraz osobom wykonującym czynności pomocnicze przy udzielaniu Ci świadczeń zdrowotnych (np. rejestratorka, sekretarka medyczna), a także osobom wykonującym czynności związane z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Wszystkie te osoby zobowiązane są do zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem.

Twoja dokumentacja może zostać udostępniona także innym uprawnionym ustawowo podmiotom, np. sądom, prokuraturom w ramach prowadzonych przez te organy postępowań, NFZ, a także innym podmiotom wykonującym działalność leczniczą, jeżeli dokumentacja jest niezbędna do zapewnienia Ci ciągłości świadczeń zdrowotnych.

Czy mogę zażądać by wynik badania zleconego przez podmiot wykonujący działalność leczniczą nie został przekazany temu podmiotowi (zwłaszcza jeżeli samodzielnie opłacam to badanie)?

Nie, zgodnie z przepisami dokumentującymi prowadzenie dokumentacji medycznej podmiot wykonujący badanie ma obowiązek przekazać wynik podmiotowi wystawiającemu skierowanie (niezależnie od tego kto badanie opłaca).

W jaki sposób, zgodnie z RODO, mogę zostać zaproszony do gabinetu lekarskiego, pielęgniarskiego lub fizjoterapeuty z poczekalni?

Wywołanie pacjenta do gabinetu lekarskiego lub gabinetu fizjoterapeuty może nastąpić w różny sposób, np. poprzez wskazanie unikalnego znaku identyfikacyjnego lub numeru uzyskanego podczas rejestracji, wezwanie po godzinie wizyty lub imieniu (lub wywołanie po imieniu i godzinie wizyty – „Pan Paweł z godziny 15:30 proszony do gabinetu nr 6”). W pewnych szczególnych sytuacjach, kiedy stosowanie powyższych zasad nie jest możliwe ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia, np. na oddziałach SOR, zapraszanie pacjentów może mieć miejsce poprzez odczytanie imienia i nazwiska.

Kto może wystawić skierowanie do leczenia szpitalnego?

Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz, także niebędący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego, kierując pacjenta do leczenia szpitalnego, dołącza do skierowania: kopię wyników badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, będące w jego posiadaniu, umożliwiające kierującemu postawienie wstępnego rozpoznania stanowiącego przyczynę kierowania do szpitala. Do skierowania dołącza również istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu. Żaden przepis nie uzależnia zakwalifikowania do leczenia szpitalnego/ wpisania na listę oczekujących lub przyjęcia do szpitala od dostarczenia przez pacjenta skierowania z „poradni przyszpitalnej”. Nie jest zatem zasadne domaganie się, by pacjent takie skierowanie posiadał. Odsyłanie pacjentów, którzy mają już skierowanie do szpitala - wystawione przez lekarza POZ lub z poradni specjalistycznej, by zarejestrowali się ponownie, tym razem w „poradni przyszpitalnej” i tam uzyskali kolejne skierowanie do szpitala, nie ma podstaw prawnych. Oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. Skierowanie można dostarczyć: osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać je do świadczeniodawcy pocztą.

Czy mogę wybrać szpital w którym chcę się leczyć?

Pacjent ma prawo wyboru szpitala posiadającego umowę z NFZ w danym zakresie, na terenie całej Polski. Skierowanie na leczenie szpitalne może być wystawione przez każdego lekarza lub felczera. Skierowanie do szpitala wystawiane jest wtedy, gdy cel leczenia nie może być osiągnięty w żaden inny sposób.
W stanach nagłych, gdy nieudzielenie pomocy medycznej może skutkować utratą zdrowia lub życia, świadczenia zdrowotne udzielane są bez wymaganego skierowania. Lekarz kierujący świadczeniobiorcę do szpitala zobowiązany jest dołączyć do skierowania wyniki niezbędnych badań diagnostycznych, zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną umożliwiające potwierdzenie wstępnego rozpoznania.

Kto ma uprawnienia do obsługi poza kolejnością?

Uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością posiadają*: • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
  Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)

 • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci

 • uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)

 • Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)

 • Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)

 • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)

 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)

 • osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

 • Żołnierze zastępczej służby wojskowej

 • Cywilne niewidome ofiary działań wojennych

 • Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)

 • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)


Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach** oraz ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej*** oznacza, że: • świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących
  świadczeniodawca udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia
  w przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
  świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej**** nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia


Osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.


Osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.


Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.


Prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach posiadają: • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
  Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)

 • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci

 • uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)

 • kobiety w ciąży (od 1.01.2017)

 • świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 1.01.2017)

 • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)

 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)

 • osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

 • Żołnierze zastępczej służby wojskowej

 • Cywilne niewidome ofiary działań wojennych

 • Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)

 • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)


Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji ZOW NFZ


Podstawy prawne:


* Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135), art. 47c:
1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych oraz osoby deportowane do pracy przymusowej mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a–24c.


** Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654.
Szpital - zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne


*** Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
ambulatoryjna opieka zdrowotna - udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej osobom niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.
świadczenie specjalistyczne - świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są to wszystkie świadczenia udzielane w trybie ambulatoryjnym (tj. niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych), z wyłączeniem świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).


**** Wśród świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej ustawodawca wyodrębnia świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych
z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.).


Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. (Dz.U. 2016 poz. 1860)
Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1411)
Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. 2017 poz. 1386)
Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. (Dz.U. 2018 poz. 932)
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2018 poz. 1552)

Rejestracja ONLINE

np. informacje o terminach w których nie możecie Państwo odbyć wizyty.
Szpital Powiatowy w Złotoryi świadczy profesjonalne usługi medyczne na rzecz mieszkańców powiatu złotoryjskiego i okolic. 🩺 Naszych Pacjentów leczymy kompleksowo i wielospecjalistycznie dzięki profesjonalnej kadrze medycznej.
Skip to content