Szanowni Pacjenci, uprzejmie informujemy, że 18 kwietnia 2025 roku w naszym Szpitalu będzie dniem wolnym. W tym dniu Poradnie Specjalistyczne będą nieczynne, a wszystkie oddziały i Izba Przyjęć będą działać normalnie
Dziękujemy za zrozumienie i życzymy zdrowia!
OGŁOSZENIE
o brakowaniu (zniszczeniu) dokumentacji medycznej bez możliwości odtworzenia danych osobowych
Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi ul. Hoża 11, 59-500 Złotoryja informuje, że w związku upływem ustawowych terminów przechowywania dokumentacji medycznej wskazanych w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 06 listopada 2008r o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, planowane jest brakowanie dokumentacji medycznej indywidualnej wewnętrznej pacjentów leczonych w oddziałach szpitalnych oraz ambulatorium w latach 1997 - 2004.
Osoby zainteresowane odbiorem oryginału indywidualnej dokumentacji medycznej przeznaczonej do zniszczenia tj. pacjent, jego przedstawiciel ustawowy, bądź osoba upoważniona przez pacjenta, będą mogły odebrać wymienioną dokumentację do dnia 30 kwietnia 2025 roku (po uprzednim złożeniu wniosku – do dnia 17.04.2025 r.; o udostępnienie dokumentacji medycznej) w Dziale Statystyki Medycznej i Rozliczeń, Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi ul. Hoża 11, 59-500 Złotoryja pokój 1.
Formularz wniosku o udostępnienie dokumentacji dostępny jest w Dziale Statystyki Medycznej i Rozliczeń Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi ul. Hoża 11, 59-500 Złotoryja pokój 1. Po ww. terminie dokumentacja medyczna zgodnie z obowiązującą procedurą zostanie przeznaczona do brakowania (zniszczenia).
Podstawa prawna: art.29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 581) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2024 r. poz. 798).
Szpital w Złotoryi gra z WOŚP! Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Tegoroczny cel jest niezwykle ważny – jest nim onkologia i hematologia dziecięca. Całym sercem wspieramy WOŚP Złotoryja i na wielką aukcję w Złotoryjskim Ośrodku Kultury przekazujemy wyjątkowe vouchery (start aukcji w niedzielę, 26.01 o godz. 14:00):
Voucher dla 1 osoby na masaż leczniczy w szpitalnej Pracowni Fizjoterapii
Voucher o wartości 300 zł na badania laboratoryjne w szpitalnym laboratorium.
Pomaganie jest piękne – pokażmy, jakie mamy wielkie serca! Wspólnie możemy zmienić świat na lepsze. Licytujcie, wspierajcie i bawcie się dobrze podczas tegorocznego finału WOŚP. Razem wygramy!
Poznajcie Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Powiatowego w Złotoryi! To wyjątkowe miejsce, gdzie kobieta na każdym etapie życia jest otoczona profesjonalną i empatyczną opieką medyczną.
Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu opinii Pacjentów
Szpital Powiatowy w Złotoryi, jako jedna z pierwszych placówek, przystąpił do pilotażowego badania opinii i doświadczeń pacjentów na temat opieki szpitalnej PASAT IKP. Badanie organizowane jest przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zeskanować kod QR lub wejść na stronę: https://www.cmj.org.pl/ikp/szpitalzlotoryja i odpowiedzieć na pytania dotyczące doświadczeń z pobytu w Szpitalu w Złotoryi. Ankieta zawiera 10 pytań, a odpowiedzi ograniczają się wyłącznie do zaznaczenia na skali od 1 do 10 swoich odczuć.
Zebranie opinii oraz zrozumienie doświadczeń Pacjentów to ważny element w doskonaleniu opieki zdrowotnej w Szpitalu w Złotoryi. Dzięki temu placówka będzie mogła wprowadzić nowe udogodnienia i dostosować dotychczasowe działania, aby odpowiadały na potrzeby Pacjentów w zakresie opieki. Wszystkie działania, jakie złotoryjski szpital podejmuje, realizuje je w trosce o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo Pacjentów.
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu i dziękujemy za poświęcony czas.
„Dobry posiłek w szpitalu”to program Ministerstwa Zdrowia, który rozpocznie się 1 grudnia 2023r. w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. W ramach projektu pacjenci będą otrzymywać posiłki według zbilansowanej diety. O rodzaju stosowanej diety i czasie jej trwania będzie decydował lekarz. Opracowaniem jadłospisu natomiast, zapewniającego urozmaicenie potraw i zawartości składników odżywczych, zajmie się profesjonalny dietetyk. Oprócz smacznej i zdrowej diety pacjenci będą mogli otrzymywać także spersonalizowane porady dietetyczne i zalecenia w zakresie żywienia do stosowania już po zakończeniu hospitalizacji.
Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjentów
Codzienne informacje na temat jadłospisu wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika, sposobie jego obróbki czy obecności alergenów, publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Złotoryi w zakładce „Dobry posiłek w szpitalu”. Na stronie umieszczane będą także zdjęcia posiłków z danego dnia, które potwierdzać będą wysoką jakość pożywienia oferowanego pacjentom w naszej placówce.
Izba przyjęć pracuje w dwóch trybach - nagłym oraz planowym.
Pacjenci są obsługiwani całodobowo.
Izba przyjęć posiada oddzielne wejście bezpośrednio z ulicy.
Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym).
Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Nasz szpital dołączył do Mapy Placówek Przyjaznych Mamom Rh-! To inicjatywa, która wspiera bezpieczeństwo mam z ujemnym czynnikiem Rh i ich dzieci.
Czym jest konflikt serologiczny?
To sytua...
Czy wiecie, że mózg nazywany jest często „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu?
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Dzięki niemu słyszymy, widzimy, czujemy, gromadzimy i prze...
Ponad 2,5 miliarda uderzeń – tyle razy bije średnio ludzkie serce w ciągu całego życia, przepompowując ponad 7 tysięcy litrów krwi dziennie. Serce to prawdziwa fabryka, która nawet na chwilę ...
Z okazji Światowego Dnia Chorego, życzymy wszystkim pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia, a ich rodzinom dużo siły i wsparcia. Pamiętajmy, że wspólnie możemy przezwyciężyć każde wyzwanie.
Dz...
Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. To wyjątkowe wydarzenie, które jednoczy ludzi na całym świecie w walce z tą podstępną chorobą. Pamiętajmy – rak to nie wyrok Wczesne wykrycie i odpowiednie ...
Witamy na pokładzie Z przyjemnością informujemy, że do naszego zespołu medycznego dołączył doświadczony lekarz Vitalii Gavryliuk
, którego spotkacie na dyżurach w Nocnej i Świątecznej Opiece...
W trosce o najwyższe standardy ochrony małoletnich w naszym Szpitalu odbyły się specjalistyczne szkolenia dla pracowników. W sumie zorganizowano aż 6 terminów, aby jak najwięcej członk&oacu...
Drogie Panie, zdrowie zaczyna się od świadomości, dlatego warto zadbać o siebie już dziś! W dniach 20–26 stycznia 2025 r. obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To szcze...
Uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością posiadają*:
Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach** oraz ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej*** oznacza, że:
Osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
Osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.
Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach posiadają:
Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji ZOW NFZ
Podstawy prawne:
* Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135), art. 47c:
1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych oraz osoby deportowane do pracy przymusowej mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a–24c.
** Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654.
Szpital - zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne
*** Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
ambulatoryjna opieka zdrowotna - udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej osobom niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.
świadczenie specjalistyczne - świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są to wszystkie świadczenia udzielane w trybie ambulatoryjnym (tj. niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych), z wyłączeniem świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
**** Wśród świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej ustawodawca wyodrębnia świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych
z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.).
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. (Dz.U. 2016 poz. 1860)
Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1411)
Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. 2017 poz. 1386)
Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. (Dz.U. 2018 poz. 932)
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2018 poz. 1552)