Złotoryjska placówka została „Szpitalem Roku” w Plebiscycie Hipokrates
Szpital Powiatowy w Złotoryi po raz drugi z rzędu zajął I miejsce w Plebiscycie Medycznym Hipokrates 2024 organizowanym przez Gazetę Wrocławską i otrzymał zaszczytny tytuł „Szpitala Roku”! To wyjątkowe wyróżnienie placówka zawdzięcza Pacjentom oraz Mieszkańcom Powiatu Złotoryjskiego, którzy oddali swój głos w konkursie.
Zajęcia I miejsce to powód do dumy, ale i ogromna motywacja do dalszej pracy na rzecz Pacjentów. Dziękujemy za zaufanie i wsparcie, które codziennie dodaje sił do dalszego rozwoju. Szczególne podziękowania Szpital Powiatowy w Złotoryi kieruje także do Powiatu Złotoryjskiego za współpracę i wsparcie kluczowych projektów.
Przez ostatni czas Szpital Powiatowy w Złotoryi wiele osiągnął, a placówka intensywnie się rozwijała dzięki wysiłkom całego zespołu. Wśród najważniejszych, zrealizowanych działań wymienić należy:
- kompleksowa modernizacja Oddziału Wewnętrznego oraz trwający gruntowny remont Oddziału Neurologicznego,
- zakup pierwszego w Polsce ambulansu elektrycznego na potrzeby szpitala,
- sukcesywne doposażanie w specjalistyczny sprzęt medyczny (m.in. artroskop, aparat do komputerowej diagnostyki kręgosłupa, laparoskop, histeroskop, etc.),
- inwestycje i modernizacje obiektu - w latach 2023-2024 łączna wartość prowadzonych inwestycji w placówce szacowana jest na ok. 15 mln złotych,
- zwiększenie kontraktu z NFZ o blisko 50% - co czyni placówkę najdynamiczniej rozwijającą się jednostką w województwie dolnośląskim,
- rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych i dążenie do jak najwyższej jakości,
- wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa
… oraz wiele innych, mniejszych i większych projektów!
Każda zmiana realizowana jest z myślą o Was! Dziękujemy, że dostrzegacie nasze starania – Wasze wsparcie daje nam siłę i motywację, by robić jeszcze więcej. Pracujemy dla zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu naszych Pacjentów!
Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu opinii Pacjentów
Szpital Powiatowy w Złotoryi, jako jedna z pierwszych placówek, przystąpił do pilotażowego badania opinii i doświadczeń pacjentów na temat opieki szpitalnej PASAT IKP. Badanie organizowane jest przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zeskanować kod QR lub wejść na stronę: https://www.cmj.org.pl/ikp/szpitalzlotoryja i odpowiedzieć na pytania dotyczące doświadczeń z pobytu w Szpitalu w Złotoryi. Ankieta zawiera 10 pytań, a odpowiedzi ograniczają się wyłącznie do zaznaczenia na skali od 1 do 10 swoich odczuć.
Zebranie opinii oraz zrozumienie doświadczeń Pacjentów to ważny element w doskonaleniu opieki zdrowotnej w Szpitalu w Złotoryi. Dzięki temu placówka będzie mogła wprowadzić nowe udogodnienia i dostosować dotychczasowe działania, aby odpowiadały na potrzeby Pacjentów w zakresie opieki. Wszystkie działania, jakie złotoryjski szpital podejmuje, realizuje je w trosce o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo Pacjentów.
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu i dziękujemy za poświęcony czas.
„Dobry posiłek w szpitalu”to program Ministerstwa Zdrowia, który rozpocznie się 1 grudnia 2023r. w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. W ramach projektu pacjenci będą otrzymywać posiłki według zbilansowanej diety. O rodzaju stosowanej diety i czasie jej trwania będzie decydował lekarz. Opracowaniem jadłospisu natomiast, zapewniającego urozmaicenie potraw i zawartości składników odżywczych, zajmie się profesjonalny dietetyk. Oprócz smacznej i zdrowej diety pacjenci będą mogli otrzymywać także spersonalizowane porady dietetyczne i zalecenia w zakresie żywienia do stosowania już po zakończeniu hospitalizacji.
Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjentów
Codzienne informacje na temat jadłospisu wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika, sposobie jego obróbki czy obecności alergenów, publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Złotoryi w zakładce „Dobry posiłek w szpitalu”. Na stronie umieszczane będą także zdjęcia posiłków z danego dnia, które potwierdzać będą wysoką jakość pożywienia oferowanego pacjentom w naszej placówce.
Izba przyjęć pracuje w dwóch trybach - nagłym oraz planowym.
Pacjenci są obsługiwani całodobowo.
Izba przyjęć posiada oddzielne wejście bezpośrednio z ulicy.
Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym).
Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Często mówi się o nadciśnieniu tętniczym krwi – znacznie rzadziej o ciśnieniu zbyt niskim. Taki stan nazywa się hipotonią i występuje on najczęściej u kobiet oraz dorastających dziewcząt .
...esień to czas zwiększonej podatności na infekcje i spadku naszej odporności. Istnieją jednak sposoby na poprawę kondycji naszego organizmu.
Dbaj o wartościową dietę, bogatą w warzywa i...
Dziś, z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, przypominamy, jak ważna jest profilaktyka. Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet, ale wczesne jego wykrycie d...
13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego – dzień poświęcony tym, którzy każdego dnia walczą o nasze zdrowie i życie, często w najtrudniejszych warunkach. To właśnie dzięki ra...
Dzisiaj, 10 października, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym ważnym dniu szczególnie chcemy zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych oraz dbałość o zdrowie psych...
Drodzy Pacjenci, to dzięki Waszym zgłoszeniom Szpital Powiatowy w Złotoryi został nominowany w tegorocznej edycji Plebiscytu Medycznego HIPOKRATES (Gazeta Wrocławska) w kategorii Szpital Rok...
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia oraz Międzynarodowy Dzień Lekarza! Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania wszystkim praco...
Jak co roku, w każdą ostatnią niedzielę września, obchodzimy Światowy Dzień Serca! To idealny moment, by zwrócić uwagę na najważniejszy organ naszego ciała. Serce to „silnik” całego organizm...
Szpital Powiatowy w Złotoryi zyskał ogromne wsparcie od Fundacji KGHM Polska Miedź – KGHM to my! Z dumą informujemy, że nasz szpital otrzymał darowiznę w wysokości pół miliona złotych, któr...
Z okazji Światowego Dnia Farmaceuty składamy wszystkim farmaceutom i aptekarzom najserdeczniejsze życzenia, a szczególne życzenia kierujemy do pracowników apteki szpitalnej, która zaopatruj...
Uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością posiadają*:
Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach** oraz ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej*** oznacza, że:
Osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
Osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.
Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach posiadają:
Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji ZOW NFZ
Podstawy prawne:
* Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135), art. 47c:
1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych oraz osoby deportowane do pracy przymusowej mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a–24c.
** Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654.
Szpital - zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne
*** Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
ambulatoryjna opieka zdrowotna - udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej osobom niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.
świadczenie specjalistyczne - świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są to wszystkie świadczenia udzielane w trybie ambulatoryjnym (tj. niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych), z wyłączeniem świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
**** Wśród świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej ustawodawca wyodrębnia świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych
z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.).
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. (Dz.U. 2016 poz. 1860)
Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1411)
Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. 2017 poz. 1386)
Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. (Dz.U. 2018 poz. 932)
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2018 poz. 1552)