Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka Sp. z o.o. w Złotoryi

Szpital Powiatowy w Złotoryi świadczy profesjonalne usługi medyczne na rzecz mieszkańców powiatu złotoryjskiego i okolic.
Naszych Pacjentów leczymy kompleksowo i wielospecjalistycznie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, już od 1 lipca w Szpitalu ruszyła Poradnia Neurologiczna dla Dzieci. 🧸Najmłodszym Pacjentom pomagać będzie lek. med. Kiga Sikorska-Socha, doświadczona, ceniona i empatyczna specjalistka w zakresie neurologii dziecięcej i pediatrii. 🩺

Czym zajmuje się poradnia❓ To m.in. diagnozowanie i leczenie bólów głowy, zaburzeń snu, padaczki, mózgowego porażenia dziecięcego, zaburzeń odżywiania oraz innych schorzeń neurologicznych.

📞 Rejestracja 76 877 96 36 lub 76 877 96 45

‼️ Przypominamy również, że od 1 lipca w naszym Szpitalu uruchamiamy możliwość jedno- i kilkudniowych przyjęć do Oddziału Pediatrycznego w ramach kompleksowej diagnozy i oceny neurologicznej dla naszych najmłodszych pacjentów. Więcej o tym dowiecie się już niebawem!

Podczas kwalifikacji – jeśli zajdzie taka potrzeba – mali Pacjenci otrzymają także specjalne zaświadczenie do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Więcej informacji na temat możliwości diagnostycznych oraz rejestracji można uzyskać pod nr: 572 679 071 w godz. 10:00-14:00. 📞

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

W naszym Szpitalu jest pewne, wyjątkowe miejsce, w którym dzieci i młodzież z naszego regionu mogą znaleźć pomoc i wsparcie w problemach emocjonalnych. 💙 To nasze Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu w Złotoryi! Dzisiaj centrum uruchomiło swoją stronę na Facebooku. Znajdziecie tam przydatne informacje na temat działalności centrum. Już za niedługo przedstawiona zostanie kadra – psychologowie, terapeuci, pedagodzy i wszyscy ci, którzy każdego dnia pomagają najmłodszym. 🤗 Ale to nie wszystko! Na stronie co jakoś czas pojawiać się będą wskazówki o tym, jak zadbać o zdrowie emocjonalne najmłodszych. ❤️
Zachęcamy do polubienia strony Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu w Złotoryi i obserwowania. A jeśli nurtują Was pytania dotyczące wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży napiszcie je w komentarzu pod postem na stronie Centrum – postaramy się poruszyć te tematy w następnych wpisach. 💬

 

Kolejne inwestycja w trosce o Pacjentów zrealizowana! 💪 Nasz szpital zakupił elektryczny fotel ginekologiczny i podnośnik transportowo – kąpielowy, który jest jednym z podstawowych elementów opieki nad osobami niepełnosprawnymi ruchowo i obłożnie chorymi. 🩺 Wartość inwestycji to 95.350,00 zł, z czego 70% sfinansowano ze środków PFRON w wysokości 67.200,00 zł.
Projekt pod nazwą: „Likwidacja barier technicznych na Oddziale Ginekologiczno -Położniczym w Szpitalu Powiatowym im. A. Wolańczyka w Złotoryi” zrealizowany został na podstawie umowy zawartej z PFRON w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Termin realizacji projektu mija 31 maja 2024 roku.
W Szpitalu Powiatowym w Złotoryi stale dążymy do zapewnienia naszym Pacjentom coraz wyższych standardów opieki medycznej. 💙 Dokładamy także wszelkich starań, aby zapewnić Pacjentom ze szczególnymi potrzebami pełny dostęp do świadczeń medycznych. Staramy się, aby podczas badań i pobytu w szpitalu czuli się komfortowo, zapewniając bezpieczeństwo i dostępność. Rozwijamy się, wprowadzamy nowe udogodnienia i realizujemy liczne inwestycje z myślą o zdrowiu naszych Pacjentów – mieszkańców Powiatu Złotoryjskiego i okolic.

 

Dobre wieści płyną z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego! ☺️ Od 1 czerwca nowym kierownikiem Oddziału zostanie doceniany i bardzo lubiany przez Pacjentki, wyjątkowy specjalista  – 𝐝𝐫 𝐧. 𝐦𝐞𝐝. 𝐌𝐚𝐬𝐮𝐝𝐮𝐫 𝐑𝐚𝐡𝐦𝐚𝐧, a jego zastępcą 𝐥𝐞𝐤. 𝐇𝐞𝐥𝐞𝐧𝐚 𝐒𝐳𝐰𝐚𝐣-𝐌𝐨𝐫𝐞𝐧𝐨. Do grona kadry Oddziału już wkrótce dołączać będą także nowi, wykwalifikowani ginekolodzy-położnicy. 🧑‍⚕️ To jednak nie koniec dobrych wiadomości!

Oddział Ginekologiczno-Położniczy zwiększa dostępność różnych zabiegów ginekologicznych – od diagnostyki po skuteczne i szybkie leczenie. ♀️ Z kolei Poradnia Ginekologiczno-Położnicza przyjmować będzie Pacjentki przez 5 dni w tygodniu! Stale zapraszamy również wszystkie Panie w ciąży do rodzenia w naszym Szpitalu! 🤰

W naszym Oddziale i Poradni profesjonalna opieka i nowoczesne podejście do Pacjentki idą w parze z ciepłem i empatią naszego personelu. 💙 Dążymy do tego, aby oferować jeszcze lepszą opiekę ginekologiczno-położniczą, dlatego jesteśmy przekonani, że świeże spojrzenie przyczyni się do dalszego rozwoju Oddziału i Poradni, gdzie w centrum uwagi zawsze jest Pacjentka.

Drogie Panie, pamiętajcie, że każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się na wizytę do lekarza ginekologa oraz wykonać badanie USG narządów rodnych i cytologię (raz na 3 lata). Regularne wizyty to nie tylko możliwość wczesnego wykrycia wielu schorzeń, ale także okazja do uzyskania cennych porad dotyczących profilaktyki zdrowia kobiet. 👩‍🦰

🏆 Z dumą dzielimy się kolejnym osiągnięciem naszej placówki. Szpital w Złotoryi zdobył I miejsce w kategorii „Wdrażanie efektywnych rozwiązań w zarządzaniu jednostkami służby zdrowia” podczas prestiżowej Konferencji Managera Ochrony Zdrowia IX – Medidesk! 🎉
Wczorajsze wydarzenie w Warszawie, na którym obecny był Prezes Szpitala w Złotoryi Maciej Leszkowicz, zgromadziło wielu wybitnych specjalistów i liderów w dziedzinie ochrony zdrowia. Nasz szpital został wyróżniony za szereg realizowanych zmian oraz innowacyjne i efektywne podejście, które przyczynia się do poprawy jakości usług medycznych i zapewnienia jak najlepszej opieki dla naszych Pacjentów.
Drodzy Mieszkańcy Powiatu Złotoryjskiego, z całego serca dziękujemy Wam za zaufanie, jakim nas obdarzacie. Ono jest największym źródłem inspiracji do dalszego działania i motywacją, którą napędza nas do dalszych zmian. Wasze wsparcie jest dla nas bezcenne, bo wszystko co robimy, realizujemy w trosce o Wasze zdrowie, komfort i bezpieczeństwo! 💙
Dziękujemy również wszystkim Pracownikom za ich ciężką pracę i zaangażowanie, które przyczyniły się do tego sukcesu. To wielkie wyróżnienie dla nas wszystkich i potwierdzenie, że idziemy we właściwym kierunku.

 

 

Zmodernizowany i nowoczesny Oddział Wewnętrzny naszego Szpitala już otwarty! 💥🏥Po blisko 11 miesiącach intensywnych prac budowalno-remontowych Oddział zyskał nowe oblicze. Jest komfortowo, bezpiecznie i zgodnie z najwyższymi standardami opieki medycznej. 🩺 Jest to pierwsza część historycznej inwestycji placówki, która obejmuje gruntowny remont II piętra, gdzie mieści się również Oddział Neurologiczny. Dzisiaj, 5 kwietnia, w Szpitalu odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Prezesa Szpitala w Złotoryi Macieja Leszkowicza, Wicestarosty Powiatu Złotoryjskiego Rafała Miary, Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Łukasza Sendeckiego, Wiceprezesa KGHM Piotra Stryczka.
Koszt modernizacji to około 4 miliony złotych. Inwestycja została zrealizowana z udziałem Powiat Złotoryjski oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy wsparli finansowo placówkę. 💰 Starostwo przekazało kwotę ok. 360 tys. złotych, a dzięki hojności darczyńców zebrano 220 tys. złotych. Pozostała część środków, stanowiąca blisko 85%, czyli ok. 3 mln 420 tys. pochodziło z własnych zasobów szpitala, który pokrył te koszty bez konieczności zaciągania zewnętrznych zobowiązań finansowych. Dodatkowo w marcu 2024 r. Starostwo Powiatowe w Złotoryi przekazało 300 tys. złotych na wyposażenie Oddziału. Podczas konferencji Wójt Gminy Złotoryja Jan Tymczyszyn przekazał kwotę 50 tys. złotych na rzecz Szpitala. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie tego kluczowego projektu!
Pierwsi Pacjenci Oddziału Wewnętrznego będą przyjmowani już w najbliższym tygodniu. 🧑‍⚕️ Po gruntownej przebudowie Oddziału oddział dysponuje salą wzmożonego nadzoru nad pacjentami, 2 izolatkami z łazienkami, 9 salami 2-osobowymi, 2 salami 4-osobowymi oraz 5 łazienkami dla pacjentów z pełnymi węzłami sanitarnymi.
Zakres prowadzonych prac obejmował wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, gazów medycznych, elektrycznej i teletechnicznej. 🛠️ Wykonano m.in. nowe posadzki, stolarkę, sufity, ścianki działkowe czy nowe okładziny ścienne. Przede wszystkim jednak całkowicie wyremontowano sale chorych wraz z łazienkami oraz pomieszczenia dla personelu, części administracyjne i pokoje socjalne. Przeprowadzono także remont kompleksowy gabinetów diagnostyczno-zabiegowych wraz z wymianą wyposażenia. Wszystkie sale chorych zyskały nowoczesne łózka i zostały wyposażone w nowe meble. Konieczne było także dostosowanie Oddziału do obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych oraz ochrony przeciwpożarowej. Wykonano również audyt dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie zmiany w naszym Szpitalu wprowadzamy z myślą o komforcie i bezpieczeństwie Was – naszych Pacjentów! 💙

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu opinii Pacjentów


Szpital Powiatowy w Złotoryi, jako jedna z pierwszych placówek, przystąpił do pilotażowego badania opinii i doświadczeń pacjentów na temat opieki szpitalnej PASAT IKP. Badanie organizowane jest przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zeskanować kod QR lub wejść na stronę: https://www.cmj.org.pl/ikp/szpitalzlotoryja i odpowiedzieć na pytania dotyczące doświadczeń z pobytu w Szpitalu w Złotoryi. Ankieta zawiera 10 pytań, a odpowiedzi ograniczają się wyłącznie do zaznaczenia na skali od 1 do 10 swoich odczuć.

Zebranie opinii oraz zrozumienie doświadczeń Pacjentów to ważny element w doskonaleniu opieki zdrowotnej w Szpitalu w Złotoryi. Dzięki temu placówka będzie mogła wprowadzić nowe udogodnienia i dostosować dotychczasowe działania, aby odpowiadały na potrzeby Pacjentów w zakresie opieki. Wszystkie działania, jakie złotoryjski szpital podejmuje, realizuje je w trosce o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo Pacjentów.

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu i dziękujemy za poświęcony czas.

Dobry posiłek w szpitalu

Szpital Powiatowy w Złotoryi od 1 grudnia 2023r. dołącza do grona placówek medycznych realizujących pilotażowy program „Dobry posiłek w szpitalu” Ministerstwa Zdrowia. Wdrożenie odpowiedniego modelu żywienia, zgodnego z zasadami zbilansowanej diety oraz możliwość uzyskania fachowych porad żywieniowych przez pacjentów to główne założenia projektu.

„Dobry posiłek w szpitalu”to program Ministerstwa Zdrowia, który rozpocznie się 1 grudnia 2023r. w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. W ramach projektu pacjenci będą otrzymywać posiłki według zbilansowanej diety. O rodzaju stosowanej diety i czasie jej trwania będzie decydował lekarz. Opracowaniem jadłospisu natomiast, zapewniającego urozmaicenie potraw i zawartości składników odżywczych, zajmie się profesjonalny dietetyk. Oprócz smacznej i zdrowej diety pacjenci będą mogli otrzymywać także spersonalizowane porady dietetyczne i zalecenia w zakresie żywienia do stosowania już po zakończeniu hospitalizacji.

Dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjentów

Codzienne informacje na temat jadłospisu wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika, sposobie jego obróbki czy obecności alergenów, publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Złotoryi w zakładce „Dobry posiłek w szpitalu”. Na stronie umieszczane będą także zdjęcia posiłków z danego dnia, które potwierdzać będą wysoką jakość pożywienia oferowanego pacjentom w naszej placówce.

Dieta Cukrzyca Przód
Dieta Cukrzyca Tył

Dieta Łatwostrawna Przód
Dieta Łatwostrawna Tył

Dieta Lekkostrawna Przód
Dieta Lekkostrawna Przód

Widok na Karkonosze


-Wprost z dachu szpitala.
-Jaka dziś pogoda? Sprawdź na kamerze z dachu naszego Szpitala, gdzie zainstalowana została kamera online.

Sytuacje NAGŁE

Izba przyjęć pracuje w dwóch trybach - nagłym oraz planowym.
Pacjenci są obsługiwani całodobowo.

Telefon kontaktowy: +48 768 779 635

Izba przyjęć posiada oddzielne wejście bezpośrednio z ulicy.

Czym są sytuacje nagłe?

Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym).

Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.

Internetowe Konto Pacjenta

Zachęcamy do używania aplikacji Internetowe Konta Pacjenta (IKP) udostępnionego przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Program pozwala na szybki odbiór e-recept, e-skierowań oraz umożliwia dostęp do dokumentów medycznych i wniosków.
https://pacjent.gov.pl/

Plany żywieniowe NFZ

Sprawdź spersonalizowane plany żywieniowe, które pomogą Ci utrzymać zdrowy tryb życia. Plany żywieniowe są uzupełnieniem leczenia szpitalnego, pomogą dostosować posiłki do Twoich indywidualnych potrzeb. Usługa jest bezpłatna i realizowana przez NFZ.
https://diety.nfz.gov.pl/

Rzecznik Praw Pacjenta

ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa
NIP 5252226025
Regon 017445217
Telefon: 800 190 590 (dni robocze od 8:00 do 18:00)
https://www.gov.pl/web/rpp
piątek, 26 kwietnia, 2024 Sebastian Bartoszcze Aktualności

🎉 Dzisiaj jest szczególny dzień dla tych, którzy wykonują kluczową dla funkcjonowania naszego Szpitala pracę, a nie mają na co dzień kontaktu z Pacjentami. Obchodzimy dzisiaj Dzień Pracownika...

czwartek, 15 lutego, 2024 Sebastian Bartoszcze Aktualności

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Pielęgniarza Operacyjnego! Jesteście niezastąpionymi członkami zespołu chirurgicznego i otaczacie profesjonalną, kompleksową i troskliwą ...

piątek, 09 lutego, 2024 Sebastian Bartoszcze Aktualności

W najbliższą niedzielę, 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. To szczególnie ważny dzień, podczas którego każdy z nas powinien choć przez chwilę pomyśleć o zdrowiu – swoim oraz swojej r...

piątek, 01 grudnia, 2023 Sebastian Bartoszcze Aktualności

Alergeny są czynnikami znajdującymi się w środowisku, które są zdolne do wywołania odpowiedzi immunologicznej w organizmie i do wyzwolenia reakcji alergicznej lub nietolerancji pokarmowej. Alergen...

piątek, 01 grudnia, 2023 Sebastian Bartoszcze Aktualności
piątek, 25 sierpnia, 2023 Sebastian Bartoszcze Aktualności

Hipertermia to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała 🌡, który jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu.

Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność n...

piątek, 18 sierpnia, 2023 Sebastian Bartoszcze Aktualności

Na wystąpienie oparzeń słonecznych ⛱ najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją. Mogą one jednak pojawić się u każdego, dlatego najlepiej się przed nimi chronić, stosując kosmetyki z filt...

środa, 16 sierpnia, 2023 Sebastian Bartoszcze Aktualności

Upały dają się we znaki!☀ Często, aby się schłodzić, szukamy różnych sposobów – najczęściej wybieramy jednak szybką kąpiel w zimnym zbiorniku wodnym. 🏊‍♂️

Natychmiastowy kontakt z zimną wodą m...

Szybkie pytania

Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Pacjentów publikujemy najistotniejsze odpowiedzi na często zadawane pytania.

W jaki sposób mogę się zarejestrować na zabieg planowy lub do poradni specjalistycznej?

Jeśli masz aktualne e-skierowanie na oddział szpitalny, do poradni specjalistycznej lub pracowni pierwszym krokiem jest przesłanie danych skierowania za pośrednictwem naszego systemu rejestracji podając kod skierowania, numer PESEL oraz krótki opis lub informację jaki termin Państwu pasuje lub nie.

Kiedy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala?

W stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie w izbach przyjęć (IP) i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach). W sytuacji zagrażającej życiu pomoc w niezbędnym zakresie może być udzielona także przez podmiot, który nie ma umowy z NFZ.


Przez stan nagłego zagrożenia zdrowotnego należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.**
Do takich przypadków należą np. : utrata przytomności; zaburzenia świadomości; drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.


Pamiętajmy! Po karetkę pogotowia ratunkowego dzwonimy tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego pogorszenia stanu zdrowia! W innym przypadku korzystamy z pomocy swojego lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) lub z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jestem osobą bezrobotną. Czy mogę uzyskać świadczenia w ramach NFZ?

Jeśli jesteś osobą zarejestrowaną jako osoba bezrobotna - masz prawo do świadczeń w ramach kontraktu naszego szpitala z NFZ.

Co to jest RODO?

RODO to powszechnie stosowany skrót Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

RODO jest więc aktem prawa Unii Europejskiej, którego przepisy wiążą wszystkich, którzy przetwarzają dane osobowe w związku z prowadzoną działalnością. RODO obowiązuje zatem również placówki medyczne, które przetwarzają m.in. dane osobowe pacjentów w związku z realizacją oferowanych świadczeń zdrowotnych.

Czy musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z rezerwacją wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty?

Nie. W takim przypadku przetwarzanie danych osobowych następuje w celach zdrowotnych, do czego w świetle przepisów RODO (przepis art. 9 ust. 2 lit. h RODO) nie jest wymagane uzyskanie uprzedniej zgody pacjenta.

Kto może mieć dostęp do mojej dokumentacji medycznej?

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej przysługuje Tobie (jeśli jesteś niepełnoletni – Twojemu przedstawicielowi ustawowemu) oraz osobom przez Ciebie upoważnionym.

Jednocześnie, możliwość przetwarzania danych zgromadzonych w postaci dokumentacji medycznej przysługuje osobom wykonującym zawód medyczny (np. lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta) oraz osobom wykonującym czynności pomocnicze przy udzielaniu Ci świadczeń zdrowotnych (np. rejestratorka, sekretarka medyczna), a także osobom wykonującym czynności związane z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Wszystkie te osoby zobowiązane są do zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem.

Twoja dokumentacja może zostać udostępniona także innym uprawnionym ustawowo podmiotom, np. sądom, prokuraturom w ramach prowadzonych przez te organy postępowań, NFZ, a także innym podmiotom wykonującym działalność leczniczą, jeżeli dokumentacja jest niezbędna do zapewnienia Ci ciągłości świadczeń zdrowotnych.

Czy mogę zażądać by wynik badania zleconego przez podmiot wykonujący działalność leczniczą nie został przekazany temu podmiotowi (zwłaszcza jeżeli samodzielnie opłacam to badanie)?

Nie, zgodnie z przepisami dokumentującymi prowadzenie dokumentacji medycznej podmiot wykonujący badanie ma obowiązek przekazać wynik podmiotowi wystawiającemu skierowanie (niezależnie od tego kto badanie opłaca).

W jaki sposób, zgodnie z RODO, mogę zostać zaproszony do gabinetu lekarskiego, pielęgniarskiego lub fizjoterapeuty z poczekalni?

Wywołanie pacjenta do gabinetu lekarskiego lub gabinetu fizjoterapeuty może nastąpić w różny sposób, np. poprzez wskazanie unikalnego znaku identyfikacyjnego lub numeru uzyskanego podczas rejestracji, wezwanie po godzinie wizyty lub imieniu (lub wywołanie po imieniu i godzinie wizyty – „Pan Paweł z godziny 15:30 proszony do gabinetu nr 6”). W pewnych szczególnych sytuacjach, kiedy stosowanie powyższych zasad nie jest możliwe ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia, np. na oddziałach SOR, zapraszanie pacjentów może mieć miejsce poprzez odczytanie imienia i nazwiska.

Kto może wystawić skierowanie do leczenia szpitalnego?

Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz, także niebędący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego, kierując pacjenta do leczenia szpitalnego, dołącza do skierowania: kopię wyników badań diagnostycznych i przeprowadzonych konsultacji, będące w jego posiadaniu, umożliwiające kierującemu postawienie wstępnego rozpoznania stanowiącego przyczynę kierowania do szpitala. Do skierowania dołącza również istotne informacje o dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym oraz zastosowanym leczeniu. Żaden przepis nie uzależnia zakwalifikowania do leczenia szpitalnego/ wpisania na listę oczekujących lub przyjęcia do szpitala od dostarczenia przez pacjenta skierowania z „poradni przyszpitalnej”. Nie jest zatem zasadne domaganie się, by pacjent takie skierowanie posiadał. Odsyłanie pacjentów, którzy mają już skierowanie do szpitala - wystawione przez lekarza POZ lub z poradni specjalistycznej, by zarejestrowali się ponownie, tym razem w „poradni przyszpitalnej” i tam uzyskali kolejne skierowanie do szpitala, nie ma podstaw prawnych. Oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. Skierowanie można dostarczyć: osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać je do świadczeniodawcy pocztą.

Czy mogę wybrać szpital w którym chcę się leczyć?

Pacjent ma prawo wyboru szpitala posiadającego umowę z NFZ w danym zakresie, na terenie całej Polski. Skierowanie na leczenie szpitalne może być wystawione przez każdego lekarza lub felczera. Skierowanie do szpitala wystawiane jest wtedy, gdy cel leczenia nie może być osiągnięty w żaden inny sposób.
W stanach nagłych, gdy nieudzielenie pomocy medycznej może skutkować utratą zdrowia lub życia, świadczenia zdrowotne udzielane są bez wymaganego skierowania. Lekarz kierujący świadczeniobiorcę do szpitala zobowiązany jest dołączyć do skierowania wyniki niezbędnych badań diagnostycznych, zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną umożliwiające potwierdzenie wstępnego rozpoznania.

Kto ma uprawnienia do obsługi poza kolejnością?

Uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością posiadają*: • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
  Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)

 • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci

 • uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)

 • Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)

 • Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)

 • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)

 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)

 • osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

 • Żołnierze zastępczej służby wojskowej

 • Cywilne niewidome ofiary działań wojennych

 • Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)

 • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)


Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach** oraz ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej*** oznacza, że: • świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących
  świadczeniodawca udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia
  w przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
  świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej**** nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia


Osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.


Osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.


Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.


Prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach posiadają: • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
  Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)

 • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci

 • uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)

 • kobiety w ciąży (od 1.01.2017)

 • świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 1.01.2017)

 • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)

 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)

 • osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

 • Żołnierze zastępczej służby wojskowej

 • Cywilne niewidome ofiary działań wojennych

 • Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)

 • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)


Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji ZOW NFZ


Podstawy prawne:


* Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135), art. 47c:
1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych oraz osoby deportowane do pracy przymusowej mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a–24c.


** Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654.
Szpital - zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne


*** Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
ambulatoryjna opieka zdrowotna - udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej osobom niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.
świadczenie specjalistyczne - świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są to wszystkie świadczenia udzielane w trybie ambulatoryjnym (tj. niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych), z wyłączeniem świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).


**** Wśród świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej ustawodawca wyodrębnia świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych
z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.).


Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. (Dz.U. 2016 poz. 1860)
Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1411)
Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. 2017 poz. 1386)
Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. (Dz.U. 2018 poz. 932)
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz.U. 2018 poz. 1552)

Rejestracja ONLINE

np. informacje o terminach w których nie możecie Państwo odbyć wizyty.
Szpital Powiatowy w Złotoryi świadczy profesjonalne usługi medyczne na rzecz mieszkańców powiatu złotoryjskiego i okolic. 🩺 Naszych Pacjentów leczymy kompleksowo i wielospecjalistycznie dzięki profesjonalnej kadrze medycznej.
Skip to content