Hipertermia – przegrzanie organizmu

Hipertermia to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała 🌡, który jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu.

Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Na przegrzanie organizmu są narażone szczególnie osoby starsze 🧓 i dzieci 🧒, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób.

Przyczyną hipertermii najczęściej jest nadmierne przebywanie na słońcu ☀, którego w ostatnim czasie nie brakuje. Wówczas zdolność naturalnego ochładzania się organizmu może zostać upośledzona do tego stopnia, że istnieje duże ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Do przegrzania organizmu może dojść także w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych, jak również podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym 🏃‍♂️.
Zbyt ciepłe, nieprzewiewne, ciasne ubranie także sprzyja przegrzaniu organizmu. Ryzyko hipertermii wzrasta także u osób pod wpływem alkoholu, odwodnionych oraz przyjmujących leki antyhistaminowe.

Charakterystycznym objawem przegrzania organizmu jest uczucie gorąca. Skóra całego ciała staje się bardzo ciepła, sucha i zlewa się potem. Można także zaobserwować przekrwienie twarzy. Często pojawiają się oparzenia I lub II stopnia, bóle i zawroty głowy, osłabienie oraz problemy z widzeniem.👁👁

ℹ W przypadku podejrzenia hipertermii, poszkodowany powinien usiąść, konieczne w zacienionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Następnie należy stosować zimne okłady – najpierw na głowę, potem na resztę ciała. Nie zaleca się okładów z kostek lodu nakładanych bezpośrednio na skórę, ponieważ może to wywołać szok termiczny. Lód lepiej owinąć w woreczek lub ręcznik. Jeśli poszkodowany może przełykać, należy mu podać chodny (ale nie lodowaty!) napój – najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

❗❗ Aby zapobiec przegrzaniu organizmu, należy przede wszystkim dbać o prawidłowe nawodnienie 💦 oraz unikać długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Skip to content