Jak rozpoznać zawał serca?
Co roku w naszym kraju na zawał serca umiera aż 15 tys. osób! To bardzo przykra statystyka. Zawał jest to inaczej niedokrwienie części serca, które powstaje wskutek zwężenia lub zamknięcia jednej z tętnic doprowadzających do niego krew. Powoduje to postępującą martwicę fragmentu serca.
Nieleczony zawał może doprowadzić do zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji do śmierci. Dlatego warto wiedzieć jak go rozpoznać, bo objawy czasem są zupełnie nieoczywiste:
ucisk lub ból w klatce piersiowej – czasem przypomina niestrawność lub zgagę, wywołuje uczucie pełności. Najczęściej pojawia się po lewej stronie lub w środkowej części klatki piersiowej,
płytki oddech – krótki oddech oraz problemy ze złapaniem tchu,
zmęczenie – można je niestety pomylić ze zwykłym stresem lub przepracowaniem,
kołatanie serca – mięsień sercowy zaczyna pracować na szybszych obrotach,
ból brzucha, nudności i wymioty,
duszność – może wystąpić w towarzystwie kaszlu, czasem odkrztusza się pieniącą wydzielinę,
omdlenie lub stan przedomdleniowy,
zimne poty,
ból innej części ciała – najczęściej pojawia się ból promieniujący do lewej ręki, ale także ból ramion, pleców, barków, szczęki, szyi czy żołądka.
Jeśli zauważysz, że u kogoś występują objawy zawału serce, podejmij następujące kroki:
wezwij pogotowie
gdy chory jest przytomny – dowiedz się, jak długo źle się czuje, czy zażył jakieś leki, czy choruje na serce – to ułatwi pracę ekipie reanimacyjnej,
przed przybyciem karetki posadź chorego na krześle,
zbadaj mu tętno (najlepiej na tętnicy szyjnej) i – jeśli to możliwe – także ciśnienie krwi,
staraj się chorego uspokoić, możesz podać tabletkę leku z kwasem acetylosalicylowym, np. Aspirynę, która działa przeciwzakrzepowo.
Pamiętajcie, jak ważny jest zdrowy tryb życia i odpowiednia profilaktyka kardiologiczna. W naszym Szpitalu funkcjonuje profesjonalna Poradnia Kardiologiczna.
0 Comments