Zespół chronicznego zmęczenia

Gdy uporczywe zmęczenie towarzyszy nam codziennie i nie mija nawet po dobrym śnie, może być to oznaka rozpoczynającego się problemu. Senność, spadek energii, brak motywacji, zaburzenia snu czy zaburzenia koncentracji mogą świadczyć o przewlekłym zmęczeniu.
Jest to stan, w którym mimo odpowiedniej ilości snu i odpoczynku codziennie rano budzimy się zmęczeni i to uczucie utrzymuje się przez cały dzień. Wpływa ono na praktycznie każdą sferę życia. Osoby przewlekle zmęczone często nie mają siły wykonywać codziennych czynności. Brakuje im także energii, aby spełniać się w pracy, rozwijać swoje hobby czy spotykać się i utrzymywać relacje z innymi ludźmi.
Przewlekłe zmęczenie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Do najczęstszych przyczyn tej choroby można zaliczyć przede wszystkim długotrwały stres, zbyt szybkie tempo życia, a także złe odżywianie i brak aktywności fizycznej. Osoby, które dużo pracują oraz prowadzą siedzący tryb życia, są bardziej narażone na tę chorobę.
Warto, aby osoby z tą dolegliwością:
zwolniły tempo życia, przeznaczały jak najwięcej czasu w ciągu dnia na odpoczynek i przyjemności,
zadbały o równowagę między pracą a czasem dla siebie,
w miarę możliwości unikały stresu, dbały o odpowiednią jakość i ilość godzin snu,
próbowały technik relaksacji bądź medytacji,
odpowiednio się odżywiały,
wdrożyły każdego dnia lekkie formy aktywności fizycznej (np. codziennych spacerów, pływania czy biegania).
W przypadku jakichkolwiek objawów nadmiernego zmęczenia organizmu warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne. W naszym szpitalu znajduje się Laboratorium Diagnostyczne, w którym został niedawno odnowiony punkt pobrań, aby zapewnić Państwu jak największy komfort podczas badania.
Warto się badać!
0 Comments